Na okraji centra Komárna, priamo pri sútoku Váhu a Dunaja sa rozlieha pôsobivá stavba, kedysi slúžiaca ako Protiturecké opevnenie. Pevnosť prechádza v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou, napriek tomu je aj v súčasnosti celoročne otvorená návštevníkom. Na jeho aktuálny stav sme sa boli pozrieť osobne.
Pevnosť Komárno, známa aj ako Komárňanský pevnostný systém, je najvýznamnejšou pamiatkou v meste. Zaujímavosťou je, že za celú svoju históriu nebola ani raz dobytá. Spolu s Dunajským predmostím, Sandbergskou a Igmándskou pevnosťou na území Maďarska tvorí najväčší pevnostný systém v strednej Európe, ktorý je tiež zapísaný do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Návštevu si možno dohodnúť individuálne, a to pre skupinu minimálne 15 osôb. V priebehu týždňa sa konajú aj pravidelné prehliadky, ich harmonogram sa však každý mesiac mení. Kontakt a aktuálne otváracie hodiny preto odporúčame vyhľadať na webe pevnosti.
-Zrekonštruovaná kasárenská budova pri vstupe do areálu.
Vo vnútri komplexu dýcha na návštevníkov história na každom kroku. Pevnosť si prešla komplikovaným vývojom, ktorý sa odrazil na jeho zákutiach. Stavala sa v dvoch obdobiach – v 16. storočí bola na základoch bývalého hradu vystavaná Stará pevnosť, konštrukcia Novej pevnosti bola započatá v roku 1658.
Priestory prešli na začiatku 19. storočia rekonštrukciou a boli tu vybudované kasárne. V ďalších rokoch plnila pevnosť rôzne účely vrátane skladiska či priestorov pre ubytovanie. Počas druhej svetovej vojny pripadla na krátky čas Maďarsku, v 50. rokoch tu bol tábor nútených prác, do ktorého umiestňovali odporcov totalitného režimu. Túto temnú časť histórie pripomína aj pamätná tabuľa.