Nitrianska firma ecol Trade poskytuje službu odstraňovania bioodpadu netradičným spôsobom. Používa totiž larvy tropickej muchy čiernej, ktoré dokážu spoľahlivo očistiť plastové obaly od zvyškov jedla bez vzniku mikroplastov.
Technológiu vo svojich predajniach využíva aj známy obchodný reťazec Kaufland. Ten vraj vďaka larvám dokáže zachrániť 1500 ton fólie, ktorá by inak skončila na skládke alebo v spaľovni. Ako informoval Juraj Huba na webe polnoinfo.sk, motóda je výsledkom unikátneho projektu, ktorý rozbehol absolvent Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Autor unikátnej technológie aktuálne pracuje na jej patentovaní. Jeho vynález umožňuje predajcom zrecyklovať znečistené fólie a obaly, do ktorých dodávatelia balia čerstvé mäso, šaláty, syry alebo olivy, ktoré následne končia rozbalené na lahôdkovom pulte. Tie tvoria podľa manažéra Kauflandu pre odpadové hospodárstvo Romana Briatku približne 10 percent odpadov vyprodukovaných v predajni.
Larvy čistia v súčasnosti plastový odpad zo všetkých 79 predajní Kaufland v obci Alekšince pri Nitre. „Keďže odberatelia recyklovaného odpadu potrebujú plast čistý a v čo najväčších kusoch, museli sme vymyslieť správny biotechnologický postup, vytvorenie čo najvhodnejších podmienok na prácu aj špeciálne ukladanie fólií tak, aby boli pre larvy ľahko dostupné,“vysvetlil autor technológie a zakladateľ firmy ecol Trade Eduard Kolesár.
Výhodou lariev muchy čiernej je aj to, že nehrozí ich rozšírenie do voľnej prírody, keďže v našich podmienkach by neprežili. Dokážu pracovať len v umelo vytvorenom prostredí, pričom nikdy nedospejú do štádia muchy. Užitočné sú dokonca aj po uhynutí – v Alekšinciach ich vedia energeticky zhodnotiť. Do budúcna možno užitočné tropické larvy poslúžia aj ako súčasť krmiva pre zvieratá.