Hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Veronika Daničová informovala, že v komerčnom chove hydiny v okrese Komárno bol potvrdený výskyt vtáčej chrípky. Spresnila, že hygienici označili pozitívne na výskyt vírusu H5N1 dva chovy na farme Nový Pavol v obci Zlatná na Ostrove. Správu priniesla RTVS.
Na farme zaznamenali zvýšený úhyn, 150 kusov, v piatok 26. januára. Jeden z chovov, v ktorom sa nachádza 40-tisíc nosníc, musí byť podľa veterinárov celkom zlikvidovaný. V druhom chove sa nachádza až 200-tisíc jedincov a veterinári pracujú na jeho záchrane. Prijali prísne opatrenia proti šíreniu vírusu a podrobne monitorujú ďalší vývoj.
O ďalšom osude chorých nosníc sa rozhodne po týždňovej inkubačnej dobe. V utorok 30. januára začnú na farme s likvidáciou 40-tisíc sliepok z viac napadnutého chovu. Ministerstvo pôdohospodárstva zo zákona uhradí 50 percent nákladov spojených s týmto procesom.
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš predpokladá, že zdrojom vírusu mohli byť voľne žijúce vtáky. „V okolí sa zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch,“ konkretizoval Bíreš s tým, že u týchto vtákov vzniklo v minulosti viackrát podozrenie na vírus H5N1. Vzhľadom na množstvo ďalších chovov hydiny v blízkosti ide podľa neho o rizikovú oblasť.
Predstavuje vírus riziko aj pre ľudí?
Vtáčia chrípka je nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša medzi vtákmi, nákaza je však občas zaznamenaná aj u ľudí. U tých môže spôsobiť podobné príznaky ako bežná chrípka: bolesti hlavy, horúčky, kašeľ a dýchavičnosť. Prenos na človeka hrozí väčšinou len v prípade intenzívneho blízkeho kontaktu s vtáctvom.
U vtákov sa ochorenie prejavuje stratou plachosti, zníženou aktivitou, odmietaním potravy a výskytom respiračných príznakov. Ak máte podozrenie, že vaša hydina môže byť nakazená vtáčou chrípkou, je potrebné nahlásiť to veterinárnej správe. Pri zastavení šírenia ochorenia je totiž najdôležitejšie jeho skoré podchytenie.