Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie trpelo v roku 2020 demenciou viac ako 50 miliónov ľudí na celom svete. Ruka v ruke so starnutím populácie sa v najbližších rokoch očakáva rast počtu prípadov tohto ochorenia. O jej výskyte, priebehu samotnej choroby, ale aj možnostiach prevencie porozprával lekár psychiatrickej ambulancie Nemocnice AGEL Levice Mykola Zholob.
Demencia v skutočnosti ako samostatné ochorenie neexistuje. Ide o súbor symptómov, ktoré sa prejavujú nižšou kognitívnou funkciou v pokročilom veku. Medzi nimi sú najčastejšie strata pamäti, zmätenosť, neschopnosť vykonávať každodenné úlohy a zmeny nálady. Pacienti v pokročilých štádiách demencie postupne úplne strácajú samostatnosť.
Choroba sa najčastejšie rozvinie u ľudí nad 65 rokov, medzi rizikovými faktormi je dedičnosť, ale aj vplyv prostredia a životného štýlu. Vzácne sa vyskytuje aj v mladom veku. „Najčastejšie sa stretávame s demenciou pri Alzheimerovej chorobe, ktorá tvorí až 60 % zo všetkých demencií celosvetovo,“ vysvetlil Zholob.
Súčasná medicína nedokáže Alzheimerovu chorobu ani iné druhy demencie vyliečiť. Progresiu daného ochorenia však možno v prípade včasnej diagnostiky spomaliť a získať tak pre pacientov roky kvalitného života navyše. „Problém je ale v tom, že v začiatkoch sa demencia často prejavuje depresívnou a úzkostnou symptomatikou,“ doplnil psychiater Mykola Zholob s tým, že tieto problémy sa často podceňujú alebo riešia nesprávnym spôsobom.
A aká je najúčinnejšia prevencia tohto raketovo sa rozširujúceho ochorenia? Podľa odborníka levickej nemocnice je to stimulácia mozgovej aktivity aktívnou kognitívnou činnosťou. „Učte sa niečo nové, nové jazyky, hru na hudobnom nástroji, získavajte nové informácie, lúštite krížovky, riešte sudoku a iné hlavolamy, zvýšte čas pobytu na čerstvom vzduchu, redukujte čas strávený pred televíziou,“ vymenúva psychiater.
V prípade objavenia sa znepokojivých symptómov netreba otáľať s návštevou odborníka. Včasné zachytenie symptómov psychiatrom môže umožniť odvrátiť progres choroby vhodne nastavenou liečbou. „K psychiatrovi výmenný lístok nepotrebujete, stačí zavolať a objednať sa na vyšetrenie,“ dodáva Zholob.