VIDEO+FOTO: 3600-ročný hrob aj tajomná nádoba na nesprávnom mieste. Pred Priorom v Nitre prebieha archeologický výskum


V Nitre našli 3600 rokov starý hrob zo strašej doby bronzovej

VIDEO+FOTO: 3600-ročný hrob aj tajomná nádoba na nesprávnom mieste. Pred Priorom v Nitre prebieha archeologický výskum
Galéria: 10 fotiek
Foto: Mesto Nitra (Gabriela Hanáková)

V priestore pred bývalým Priorom na Štefánikovej triede prebieha dlho očakávaná komplexná revitalizácia. Projekt, ktorý je aktuálne vyčíslený na 240-tisíc eur, ráta s predĺžením pešej zóny, doplnením zelene, dlažby, cyklotrás či obnovením mobiliáru. V rámci prvej etapy už bola položená veľkoformátová dlažba, aktuálne v lokalite prebieha archeologický výskum

K aktuálnemu priebehu historického skúmania sa na tlačovej besede vo štvrtok 9. mája 2024 vyjadril nitriansky primátor Marek Hattas a vedúci archeologického výskumu Peter Bednár. Primátor priblížil, že práce v rámci prvej etapy prebiehajú podľa plánu. O finálnej podobe priestranstva ešte nie je rozhodnuté, musí totiž prebehnúť architektonická súťaž. 

Archeológ Peter Bednár informoval, že v dotknutom mieste prebieha dôkladný prieskum vôbec po prvýkrát, a to napriek tomu, akú bohatú a siahodlhú históriu má lokalita za sebou: „Aj keď tu v 70. a 80. rokoch prebiehala intenzívna stavebná činnosť, výskumy, ktoré prebehli, nezodpovedali rozsahu tých stavieb.“ Na priestranstve pre Priorom skúmajú síce len malý priestor, ktorý bude porušený výsadbou stromov, už teraz však prišli na množstvo zaujímavých poznatkov. 

Medzi najzaujímavejšie nepochybne patrí nález hrobu zo staršej doby bronzovej, datovaný približne do roku 1600 p. n. l. Hrob je tak približne 3600 rokov starý. Spolu s ďalšími nálezmi podľa Bednára naznačuje, že v priestore od Štefánikovej triedy v smere k hradu, ako aj smerom k ulici pri synagóge sa v dávnych časoch rozkladalo obrovské pohrebisko

Starobylý hrob bol pritom podľa poznatkom výskumu vykradnutý, dokonca, už krátko po jeho vzniku, čiže len pár rokov po pohrebe tela, ktoré tu leží. Súčasníci zosnulého mali pravdepodobne pádny dôvod tušiť, že bol pochovaný so vzácnymi cennosťami a „išli si po ne“. 

Okrem starodávneho hrobu sa pri výskume našli zásobovacie jamy zo skorého stredoveku, teda približne z 9. až 10. storočia, z vrcholného stredoveku okolo 11. a 12. storočia, ako aj množstvo stavebných základov domov z 19. storočia


Medzi vykopávkami sa tiež našla záhadná nádoba, ktorej vznik odborníci datujú najneskôr do 16. storočia. Našla sa však v oveľa novšej jame z konca 19. storočia. Ako si to archeológovia vysvetľujú? Podľa Bednára to s určitosťou nikdy nezistíme, je však možné, že historickú nádobu niekto kedysi vykopal, a neuvedomujúc si jej hodnotu ju zahodil do jednej z jám, ktoré obyvateľom slúžili napríklad na skladovanie obilia.

Archeologický výskum bude pre Priorom prebiehať ešte 10 dní. Archeológovia opustia priestor v utorok 14. mája. „Neskúmame celú plochu, len časť, ktorá bude zničená napríklad výsadbou stromov a inými hĺbkovými úpravami,“ konkretizoval archeológ. Zvyšné tajomstvá chcú prenechať budúcim generáciám bádateľov. 

A ako bude vlastne priestor vyzerať po dokončení? „Je predbežné o tom hovoriť, kým neprebehla ani architektonická súťaž,“ vysvetľuje primátor Hattas. Bude celá zóna neprístupná pre autá? „Dopravu v centre potrebujeme ukľudňovať. Ešte sa však nerozhodlo, či obmedzíme len niektoré druhy dopravy alebo tu vznikne výhradne pešia zóna.“

Už teraz je však isté, že v lokalite pribudne veľkoformátová dlažba, priepustné mačacie hlavy, okrasné stromy a nový mobiliár. „Nečakali sme, že nájdeme takéto pohrebisko. Veľké objavy očakávame aj v ďalších etapách,“ komentoval primátor vzácny nález. Napriek tomu však stavba prebieha podľa plánov a mala by byť dokončená približne začiatkom júna 2024. 









Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj