Hlavná budova Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre má zelenú strechu s rozlohou viac ako 80 metrov štvorcových. Fakulta sídli na Tulipánovej ulici a neďaleko jazera Veľká Hangócka v Novom parku.
Okrem zelenej strechy tu minulý týždeň spravili aj zelené steny a vodopriepustné spevnené vegetačné povrchy. Univerzita o tom informovala na svojej webovej stránke.
Tieto novinky sú súčasťou Živého laboratória zelených inovácií ReImaGIne, financovaného z Nórskych grantov, a slúžiť budú na experimentálne vedeckovýskumné a vzdelávacie účely.
„Študenti si budú môcť priamo v rámci výučby pozrieť, ako zelená strecha vyzerá, ako sa časom mení a vyvíja,“ vysvetlil vedúci Ústavu krajinnej architektúry Attila Tóth a doplnil, že práve tieto zmeny budú aj predmetom experimentálneho výskumu. Ten bude zameraný na dynamiku zmien vegetácie na streche.
Zelené inovácie sú v súčasnej dobe uplatňované všade vo svete a čoraz častejšie aj na Slovensku. Podľa Tótha majú viacero benefitov, napríklad priaznivo ovplyvňujú klímu v mestách, zlepšujú kvalitu ovzdušia, zvyšujú biodiverzitu, znižujú šírenie hluku a zadržiavajú vlhkosť v okolí. Zelené strechy taktiež pomáhajú zlepšovať energetickú efektívnosť budov a výhodou je, samozrejme, aj estetická funkcia.
Na zelených stenách budú rásť najmä popínavé rastliny ako je zemolez ovíjavý, zemolez Henryho či akébia päťpočetná, ale aj mnohé ďalšie rastliny.