Nedá vám spávať piskľavý monotónny zvuk? Vašimi problémovými susedmi sú tieto mláďatá


Záhada pískajúcich nocí v Nitre vyriešená: Sú to mláďatá myšiarky ušatej

Foto: Nedá vám spávať piskľavý monotónny zvuk? Vašimi problémovými susedmi sú tieto mláďatá
Foto: pixabay.com

Mnohí Nitrania už niekoľko nocí po sebe počujú zvonku zvláštny piskot. Upozornil na to Tomáš v skupine na sociálnej sieti, určenej pre obyvateľov Klokočiny. Zaujímalo ho, čo za zviera to vydáva tento piskľavý zvuk, ktorý počuť každé štyri sekundy až do rána. 

Komentujúci však túto „záhadu“ okamžite vyriešili. Piskot vydávajú hladné mláďatá myšiarky ušatej. V korunách stromov medzi panelákmi sa zabývali už aj v prechádzajúcich rokoch, čo potvrdili mnohí obyvatelia Nitry. Na „problémových susedov“ sa sťažovali aj na sídliskách Čermáň a Párovce. Netreba sa však báť, nebudú vás rušiť dlho. 

Skoro ich nezbadáte, ale budete počuť

Myšiarka ušatá (lat. Asio otus) je menšia ako sova obyčajná. V stromoch ju takmer nevidieť, no keď sa dobre zahľadíte, možno zbadáte jej oranžové oči a typické chlpaté a dlhé „uši“. Samice zvyčajne znášajú vajíčka v marci alebo v apríli a po vyliahnutí zostávajú mláďatá v hniezde tri až štyri týždne. Lietať však vedia až po piatich týždňoch.


Ak by ste našli nejaké mláďa na zemi, odborníci odporúčajú, aby ste ho len vyložili na najbližší strom, aspoň dva metre vysoko. Rodičia si ho už vyzdvihnú a postarajú sa oňho. Viac informácií o vtáčej prvej pomoci a o správnom postupe záchrany nájdete tu


Hlad je hlad

Mladým sovičkám, ktoré ešte nie sú schopné letu, nosia rodičia do hniezda aj potravu. V noci na seba upozorňujú monotónnym pískaním. Práve tento zvuk nedá spávať mnohým obyvateľom okolitých bytoviek.

Znamená to, že mláďatá sú hladné a očakávajú potravu. Pískanie by však malo prestať do dvoch týždňov, keď trocha podrastú. Ďalšou dobrou správou je, že myšiarky lovia zväčša hlodavce, najmä hraboše, ale aj hmyz a obojživelníky. 


Ide o jeden z najrozšírenejších druhov na Slovensku. Podľa odhadov je tu  2500 – 4000 hniezdnych párov. Ochrana dravcov na Slovensku však upozornila, že v minulosti bol tento druh prenasledovaný a neraz po nich ľudia strieľali. Hoci je to nelegálne, pretože sú zákonom chránené, deje sa to dodnes. Ich populáciu v minulosti zredukovalo aj používanie pesticídov. 




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj