Na teplé počasie sa teší asi každý, o niečo menej sme však radi za štípance od komárov, ktoré sú v tomto období veľmi aktívne. Problémy s týmto otravným hmyzom, ktorý navyše prenáša aj mnohé nebezpečné choroby, majú najmä ľudia, ktorí žijú v blízkosti vodných plôch, napríklad pri riekach či jazerách. Dospelé samice komárov totiž kladú vajíčka do stojatých vôd, kde majú tie najlepšie podmienky.
Hoci je ešte iba máj, v Komárne pred niekoľkými dňami začali s biologickou reguláciou komárov a ich lariev. V okolí tohto mesta sa totiž nachádza niekoľko mokradí, ktoré sú priam ideálnym miestom na hniezdenie a život tohto nepríjemného hmyzu.
Biologická regulácia zahŕňa komplex viacerých opatrení a postupov, ktoré môžu zabrániť liahnutiu komárov a znížiť tak výskyt dospelých jedincov v okolí ľudských obydlí. Môže sa použiť v mokradiach, kde sa larvy komárov nachádzajú, no aj to nie všade.
„K použitiu biologického prostriedku už došlo v niekoľkých oblastiach, ale existujú aj miesta s takou environmentálnou klasifikáciou, kde nie je povolená žiadna forma dezinsekcie komárov,“ vysvetlilo mesto na sociálnej sieti.
Na boj s komármi používajú v Komárne larvicíd Bti. Ide o bielkovinu z baktérie, ktorú keď larva komára zožerie, tak do niekoľkých hodín zahynie, no pre človeka a iné živočíchy je úplne neškodná.