Nitriansky samosprávny kraj (NSK) každý rok oceňuje tie najvýznamnejšie osobnosti kraja, ktoré nejakým spôsobom prispeli k jeho rozvoju, reprezentujú ho doma i v zahraničí a sú inšpiráciou pre ostatných ľudí.
Za rok 2023 boli na ocenenie nominovaní traja ľudia - Pál Viola, Ľubica Piesecká a Ján Kratochvíl.
Ich mená už schválili aj poslanci krajského zastupiteľstva na májovom rokovaní. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 28. októbra 2024. Laureátom budú udelené zlaté plakety, pamätná listina a aj finančná odmena.
MUDr. Pál Viola, dlhoročný neurológ a verejne činný občan, bol ocenený „za celoživotné zásluhy a osobný prínos pre rozvoj v oblasti zdravotníctva a verejnej služby a reprezentáciu Nitrianskeho samosprávneho kraja na Slovensku.“
Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1962 začal svoju kariéru v Trebišove a neskôr pôsobil v Komárne, kde založil moderné neurologické oddelenie v Komárňanskej nemocnici. V rokoch 1973 až 1999 bol primárom tohto oddelenia, ktoré vďaka nemu získalo významné prístrojové vybavenie. Pacientom s cievnymi mozgovými príhodami tak mohli poskytovať špičkovú starostlivosť.
MUDr. Viola sa tiež angažoval vo verejnom živote. Pôsobil ako poslanec Okresného národného výboru a Mestského zastupiteľstva v Komárne. Bol aj predsedom Komisie pre sociálne, zdravotné a bytové otázky. Jeho práca výrazne prispela k rozvoju zdravotníctva v Nitrianskom kraji a k vzdelávaniu novej generácie lekárov.
MUDr. Ľubica Piesecká, PhD., dlhoročná infektologička a vysokoškolská pedagogička, získala ocenenie za zásluhy a osobný prínos pre rozvoj zdravotníctva, infektológie a vzdelávania, najmä počas pandémie COVID-19.
Po absolvovaní Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1983 začala pracovať v nitrianskej nemocnici, kde pôsobí dodnes. Neskôr sa stala prednostkou Infekčnej kliniky. Jej práca viedla k premene oddelenia na kliniku, ktorá je dnes výukovou základňou pre študentov UKF v Nitre a ponúka predatestačnú prípravu pre lekárov.
MUDr. Piesecká bola v prvej línii počas pandémie COVID-19 a jej praktické skúsenosti s liečbou ochorenia zachránili mnohé životy. Počas svojej práce sa nevyhla ani nakazeniu touto vírusovou infekciou a jej ochorenie malo ťažký priebeh. Je členkou viacerých odborných spoločností a autorkou mnohých odborných publikácií. Zorganizovala aj 1. celoslovenskú infektologickú konferenciu v Nitre. Odvtedy sa už uskutočnilo 16 ročníkov tejto konferencie.
Ing. Ján Kratochvíl, dlhoročný riadiaci pracovník v oblasti cukrovarníckeho priemyslu a občiansky aktivista, bol ocenený za celoživotné zásluhy a osobný prínos pre rozvoj cukrovarníctva, ekonomiky, obchodu a zachovávania historického a kultúrneho dedičstva. Po absolvovaní štúdia na Vysokej škole poľnohospodárskej a Pedagogickej fakulte v Nitre pôsobil ako agronóm a riaditeľ v rôznych podnikoch, vrátane Cukrovaru a konzervárne v Nitre. Bol aj generálnym riaditeľom a členom vrcholového manažmentu – výkonného tímu skupiny Eastern Sugar.
Po odchode do dôchodku sa aktívne angažoval v občianskom aktivizme a podieľal sa na založení Zoborského skrášľovacieho spolku, ktorý sa venuje záchrane a obnove Zoborského kláštora v Nitre. Zapojil sa i do budovania Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho samosprávneho kraja.