Výnimku neudelili. Študentka UKF kvôli zraneniu nedokončila 6-ročné štúdium, škola svoj postup obhajuje


Študentka UKF kvôli zraneniu neabsolvovala 6-ročné štúdium

Foto: Výnimku neudelili. Študentka UKF kvôli zraneniu nedokončila 6-ročné štúdium, škola svoj postup obhajuje
Foto: ilustračná, unsplash.com

V skupine na sociálnej sieti určenej na komunikáciu študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa objavil príspevok študentky učiteľstva telesnej výchovy, ktorá verí, že jej bolo v závere štúdia hrubým spôsobom ukrivdené. Kvôli zraneniu totiž nemohla absolvovať povinný predmet, a tak ani záverečné skúšky.

Vo vyjadrení kritizuje aj celkovú úroveň niektorých predmetov, neochotu pedagógov a celkovú absenciu ústretovosti. Ku kritike sa vyjadrilo aj vedenie univerzity, postup bol podľa nich v poriadku. 

Na športovom odbore sú nešťastní, ak sa venujete športu

Študentke podľa jej vlastných slov nebolo umožnené dokončiť štúdium po šiestich rokoch - kvôli zraneniu totiž v minulosti absolvovala medziročník. Kombináciu učiteľstva telesnej výchovy a psychológie si vybrala práve preto, že inklinovala k vrcholovému športu. Práve v tejto súvislosti začala mať na fakulte prvé problémy. 

Hoci som bola na škole, ktorá ponúkala štúdium telesnej výchovy, bolo priam nehorázne, ak som požiadala o vynechanie prednášky kvôli športovým povinnostiam,“ sťažuje sa študentka. Problémy mali mať aj iní študenti, napríklad jej spolužiačka, ktorá bola nominovaná do (pravdepodobne slovenskej) reprezentácie. Škola jej však nevedela či nebola ochotná vytvoriť individuálny študijný plán, pretože ,škola je prvoradá’. 

Ďalšia študentka mala byť vyhodená z bakalárskych skúšok preto, že jej neboli uznané atletické disciplíny, napriek tomu, že ich splnila. Ich absolvovanie proste zabudli zaznačiť. Podľa autorky príspevku však stále ide len o zlomok z komplikácii, s ktorými sa tu možno stretnúť. Sama mala mať problém kvôli reprezentácii školy v hádzanej, pretože vynechala nejakú prednášku. Vo svojom príspevku kritizuje ako slabú aj samotnú kvalitu vzdelávania na fakulte, keď sa vraj za prvé tri roky, až na výnimky, nenaučila nič nové. 



Osudný lyžiarsky výcvik

Študentka podľa vlastných slov v čase strávenom na UKF dosahovala vynikajúce výsledky a viackrát získala prospechové aj mimoriadne štipendium. Všetko sa pokazilo, až keď potrebovala absolvovať posledný povinný predmet pred odovzdaním diplomovej práce - lyžiarsky výcvik. V prvý deň lyžovania totiž skončila s vodou v kolene v nemocnici. 

„O niečo neskôr mi lekár povedal, že budem musieť absolvovať ďalšiu operáciu kolena, a môcť lyžovať je pre mňa v budúcnosti viac menej nereálne,“ pokračuje študentka. Z toho dôvodu sa rozhodla s pomocou všetkých lekárskych prác žiadať rektora školy o výnimku z absolvovania povinného lyžiarskeho výcviku. Odpoveď bola napriek všetkým argumentom zamietavá, podľa študentky hlavne preto, že s tým nesúhlasila Katedra telesnej výchovy. 

Situáciu považuje za absurdnú aj kvôli tomu, akým spôsobom sa ukončovali niektoré disciplíny počas pandémie koronavírusu. Kvôli opatreniam vtedy absolvovali predmet plávanie imitovaním plaveckých pohybov doma na stole. „Nechápem, prečo som nemohla doma na stole aj lyžovať,“ uvažuje študentka. Navyše ročníky, ktoré mali absolvovať lyžiarsky výcvik počas pandémie, výnimku samozrejme dostali. 

Autorka príspevku sa zamýšľa aj nad tým, ako je možné, že v rámci predmetu, ktorého súčasťou je športová aprobácia, jednoducho neexistujú postupy pre prípad zranenia. Na margo celej situácie nakoniec škole adresovala drsné slová. 


To, že máme na Slovensku málo učiteľov netreba vyplakávať každý mesiac v televízii, ale zmeniť niečo v systéme,“ myslí si študentka, ktorá za jeden z najväčších problémov považuje niektorých pedagógov, u ktorých absentuje ústretovosť a občas aj odbornosť. Jedným dychom však zdôraznila, že veľmi ďakuje tým učiteľom, ktorí jej niečo do života naozaj dali. 


Vedenie školy si za svojim postupom stojí

Na tvrdenia a následnú búrlivú diskusiu reagovalo aj vedenie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Dekan Pedagogickej fakulty UKF docent Gábor Pintes zdôraznil, že výnimka študentke nebola udelená preto, že absolvovanie predmetu pripravuje učiteľov na metodické a organizačné zabezpečenie lyžiarskeho výcviku.

Absolventi učiteľstva telesnej výchovy totiž musia byť zo zákona kvalifikovaní na účely organizovania športového výcviku. Dekan ďalej argumentoval tým, že ide jednoducho o povinný predmet nevyhnutný na úspešné ukončenie štúdia. Študentke vraj bolo odporúčané lyžiarsky výcvik absolvovať po doliečení.

Pedagógovia Katedry telesnej výchovy a športu Pedagogickej fakulty UKF rešpektujú rôzne zdravotné indispozície študentov a umožňujú študentom absolvovať predmety aj v náhradných termínoch,“ deklarovalo na záver vedenie nitrianskej univerzity. 




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj