Život detí vyrastajúcich v detských domovoch nie je ľahký. Ústavná starostlivosť im nedokáže dať to, čo potrebujú najviac - lásku, individuálnu pozornosť, podporu a pocit bezpečia, ktoré by za normálnych okolností dostali v rodinnom prostredí.
Takou malou náhradou sa snaží byť program „Tvoj BUDDY“, ktorý vyberá a spája dobrovoľníkov s deťmi z Centier pre deti a rodiny. Dobrovoľníci, tzv. “buddies”, sa s deťmi pravidelne stretávajú a postupne sa z nich stávajú priatelia. Poskytujú im emocionálnu podporu, pocit stability, bezpečia a najmä krásne priateľstvo možno i na celý život.
Takýmto dobrovoľníkom je i Magdaléna Zahoranová z Nových Zámkov. Verila, že skúseností s „puberťákmi“ má dosť, vychovala už totiž dve dcéry. Samozrejme, nečakala, že to bude ľahké, no aj ju prekvapilo aké náročné je získať si priazeň dieťaťa, ktoré vyrastá v detskom domove. Na prvé stretnutie s trinásťročnou Vandou však išla plná nadšenia a nádeje.
„Predo mnou sedelo neznáme dievčatko, asi polhodinu som mu rozprávala, že by som preň rada bola teta, ktorá mu bude pomáhať a viesť ho životom. Potom som sa ho spýtala, či niečo takéto chce, ona na mňa pozrela a povedala jasné nie,“ spomína Magda na prvé stretnutie, ktoré dopadlo inak, než si predstavovala. Neodradilo ju to však a domov odchádzala s presvedčením, že to predsa nemôže len tak ľahko vzdať.
„Jedna z mojich dcér je takisto dosť introvertná, som zvyknutá na citlivý prístup. Hneď som vedela, že prídem znova,“ dodala a priznala, že mladé dievča ju zaujalo.
Ako miesto ďalšieho stretnutia vybrala Magda cukráreň. Veď aj láska ide cez žalúdok, tak prečo nie aj priateľstvo? Jedlo zabralo, no Vandu ju dlhé týždne nevpúšťala do svojho života. „Prvýkrát sa mi otvorila asi po mesiaci. Z ničoho nič sa ma opýtala: ,Mám problém s kamoškou, čo si o tom myslíš?’.“
S Vandou potom začala preberať témy, ktoré ju zaujímali a trápili, no v detskom domove jej na to nemal kto odpovedať. Pracovníci v Centrách pre deti a rodiny to jednoducho nestíhajú - je ich málo a detí priveľa. Magda preto Vande vysvetlila mnohé veci z reálneho života, aj ako sa narába s peniazmi, ako fungujú dane a prečo je dôležité šetriť si a myslieť i na budúcnosť.
Dnes je z Vandy vysokoškoláčka. Žije v hlavnom meste a privyrába si na brigádach. Podľa Magdy nie je takéto pokračovanie príbehu u detí pochádzajúcich z detských domovov časté. Aj Vanda sa pôvodne plánovala vyučiť za cukrárku. Na vysokú školu ani nepomyslela, chýbalo jej sebavedomie a dôvera v samú seba a svoje schopnosti. „Začala som jej preto rozprávať o vysokoškolskom živote, čo ju zaujalo. Dávala som jej najavo, že zvládne aj maturity, aj prihlášky na vysokú školu,“ hovorí Magda. A tak aj bolo… Zvládla to.
„Vanda je veľmi rozumná. Nehovorím, že sa nikdy nedostala do problémov, no verila mi natoľko, že sme ich vždy dokázali spoločne vyriešiť,“ dodala ešte Magda. Spoločne zvyknú tráviť aj Vianoce, v kruhu celej rodiny. Magda rada spomína aj na ich úplne prvé spoločne strávené vianočné sviatky.
„Máme taký zvyk, že k slávnostnému stolu sa s dcérami obliekame do pekných šiat, Vande sa však tesne pred večerou tie jej zašpinili. Moja najstaršia ju zobrala do izby, zrazu prišla Vanda oblečená v dcériných nových šatách a obe žiarili rovnako, šťastné, ako túto situáciu vyriešili. Hrialo ma pri srdci, že mám tak dobre vychované deti. Vrátane toho môjho tretieho, požičaného.“
Na Slovensku nevyrastá vo vlastnej rodine takmer 5-tisíc detí. Hlavnou víziou špeciálneho programu Tvoj BUDDY však je, aby každé takéto dieťa malo aspoň jednu osobu, ktorej dôveruje a vedelo s jej pomocou žiť samostatný a dôstojný život.
Ak aj vy máte kúsok voľného času, ktorý by ste chceli venovať deťom z detských domovov, skúste sa informovať vo svojom okolí o najbližšom Centre pre deti a rodiny. Aj v Nitrianskom kraji je ich hneď niekoľko, takže je možné, že niektoré máte neďaleko svojho bydliska a ani o tom neviete. Možno aj vy nejakému dieťaťu zmeníte život…
Viac informácií o programe Tvoj BUDDY a tiež o tom, ako sa jedným stať, nájdete tu.