Ergoterapia, známa aj ako pracovná terapia, pochádza z gréckych slov „ergon“ a „therapia,“ v doslovnom preklade je to teda liečba prácou. Táto moderná liečebná metóda využíva zmysluplné činnosti na zlepšenie kvality života pacientov, ktorí pre rôzne dôvody nemohli pracovať. Cieľom ergoterapie je podporiť celkovú liečbu, spestriť nemocničné prostredie a napomôcť pacientom vrátiť sa do bežného života.
Na Psychiatrickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou Nové Zámky sa ergoterapia realizuje nielen v dielňach, ale aj v nemocničnej záhradke. Tá poskytuje priestor pre bezprostredný kontakt s prírodou a relaxáciu. Pacienti sa zapájajú do rôznych činností ako je kosenie trávy, polievanie, vysádzanie a rozmnožovanie kvetov, okopávanie a úprava záhonov, či pestovanie nových rastlín. Pri týchto aktivitách sú vedení odborným personálom, najmä ergoterapeutmi.
Pravidelná starostlivosť o rastliny poskytuje pacientom pocit úspechu a motivácie. Kvitnúce rastliny sú odmenou za ich úsilie, čo výrazne prispieva k ich emocionálnemu a psychickému zdraviu. Vďaka tejto terapii sa pacienti vracajú do každodenného života s novou energiou a optimizmom. Pôsobivé a upokojujúce prostredie záhradky poskytuje priestor aj pre individuálne a skupinové terapie, ktoré sa za priaznivého počasia konajú priamo medzi záhonmi.
Záhradku môžu pacienti využívať počas celého roka, za každého počasia. Kreativite a fantázii sa medze nekladú. Práve vďaka práci a ochote pacientov a personálu sa záhradka neustále udržiava upravená a pestro kvitnúca.