Spor medzi mestom Nitra a developerom, ktorý mal na Tehelnej ulici stavať nájomné byty, vyvrcholil žalobou. Vyrozumenie o žalobe zo strany developera obdržalo mesto ešte minulý týždeň v stredu. V roku 2020 totiž uzavrela samospráva s firmou zmluvu na výstavbu nájomných bytov. Dohodnutá suma bola 16,4 milióna eur, no krátko pred začatím výstavby predložil developer navýšenie sumy na 21,8 milióna eur.
Ako uvádza radnica, z ich strany je mimoriadny záujem o výstavbu nájomných bytov, avšak len spôsobom, ktorý je v súlade so zákonom. Zároveň musí byť výhodný pre mesto a nie len diktovaný developerom. Navýšenie sumy na 21,8 milióna eur preto mesto neakceptovalo a malo na to hneď viaceré dôvody.
„V prvom rade, mesto by sa jeho prijatím správalo nehospodárne, keďže považuje navýšenie o viac ako 5 miliónov eur, teda o vyše 30 % pôvodnej sumy, za neadekvátne a bez uskutočnenia nového verejného obstarávania za vysoko rizikové. Po druhé, návrh presahoval limity na prefinancovanie zo zdrojov Štátneho fondu rozvoja bývania. Po tretie, mesto Nitra disponuje vyjadrením Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý nepovažoval sumu navrhovanú developerom za korektnú,“ vysvetlil hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Na dramatické navýšenie ceny mal developer hneď dva argumenty: pandémiu a vojnu na Ukrajine. Mesto sa preto chcelo dohodnúť a navrhlo navýšiť cenu len od vypuknutia vojny, čo zodpovedalo interpretácii Úradu pre verejné obstarávanie. Stavebník však s týmto návrhom nesúhlasil a opakovane ho odmietol, pričom teraz rozporuje zánik zmluvy zo strany samosprávy.
Radnica tvrdí, že podanie žaloby plne rešpektuje, avšak považuje ju za nedôvodnú. Prostredníctvom hovorcu zároveň vyjadrila poľutovanie nad manipulatívnymi vyjadreniami developera. Tie mal zaslať spolu s informáciou o žalobe primátorovi mesta Marekovi Hattasovi, ako aj všetkým poslancom nitrianskeho mestského zastupiteľstva.
Mesto zároveň vysvetlilo všetky vyjadrenia developera. Ten napríklad tvrdil, že im počas dvojročných rokovaní Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že zvýšenie ceny do 50 % je v súlade so zákonom. Developer mal predložiť aj analýzu, ktorou navýšenie a primeranosť ceny odôvodnil.
„Úrad pre verejné obstarávanie na základe konkrétnych listín zaslaných Mestom Nitra týkajúcich sa projektu Tehelná, vrátane preindexovaných rozpočtov, zaujal stanovisko, že v tomto prípade je korektné navýšenie cien len od vypuknutia vojny na Ukrajine, čo je výrazne nižšie percento ako požadoval dodávateľ,“ argumentovalo mesto. Zároveň zopakovalo, že sa s developerom snažili dohodnúť na takomto navýšení ceny, čo však developer opakovane odmietol.
Developer ďalej tvrdil, že oficiálny index Štatistického úradu, ktorý vyjadruje mieru zvýšenia cien stavebných prác, je za toto obdobie nad nimi požadovaným navýšením. Podľa radnice však nie je pravda, že developer išiel pod oficiálne indexy Štatistického úradu. Práve naopak, keďže viaceré významné komodity indexoval oveľa vyšším percentom a ešte žiadal aj indexáciu od roku 2019, čo je podľa mesta neopodstatnene dlhá doba.
Mesto Nitra odmietlo aj riešenie, ktoré ponúkol developer, a to že prevezme riziko a zaplatí rozdiel, ak v čase odpredaja bytového domu nebudú limity Štátneho fondu rozvoja bývania na úrovni, ktorá bude kryť požadovanú kúpnu cenu. Radnica to však prekonzultovala so Štátnym fondom na rozvoj bývania, ktorý to označil za neuskutočniteľné, keďže to nie je v súlade s podmienkami na získanie úveru.
Developer je však aj napriek tomu stále ochotný rokovať o mimosúdnej dohode, po ktorej by mohol začať s výstavbou bytov. Mesto ale nevidí dôvod na to, aby platilo akúkoľvek nedôvodnú sumu z verejných zdrojov a daní obyvateľov. Nebránilo by sa však tomu, ak by navýšenie ceny bolo v rozumné a v medziach zákona.
„Mesto Nitra považuje developera za skúseného stavebníka, ktorý od januára 2020 s istotou vedel, že bude zákazku realizovať. Mal možnosť množstvo materiálov vopred kontrahovať, navyše disponuje vlastnou betonárňou, stavebninami či autodopravou. Aj z týchto dôvodov nie je namieste operovať s oficiálnymi štatistickými ukazovateľmi,“ dodala radnica.