Obchodné centrum Mlyny sú dnes miestom, ktoré dobre pozná každý obyvateľ aj návštevník Nitry. Veľká presklená budova na Štefánikovej triede v centre mesta je jedným z najrušnejších miest a denne okolo nej prejdú tisícky ľudí i áut. V minulosti tu však stál naozajstný mlyn, konkrétne parný veľkomlyn Arpád.
Išlo o prvý priemyselný objekt v Nitre a jeho história sa začala písať už v roku 1863. Výraznú dominantu mesta však zhruba pred 20 rokmi zrovnali so zemou. Obyvateľom tak ostala iba v spomienkach, ktoré ožijú pri pohľade na dobové fotografie.
Turistické informačné centrum Nitra pripomenulo, že mlyn bol najstarším a najväčším závodom v meste. „Zakrátko zanikol, prevádzku však obnovil viedenský podnikateľ Arnošt Back. V roku 1910 závod prevzala účastinná spoločnosť a začal pracovať pod názvom Parný mlyn Arpád, Arnošt Back, úč.spol,“ vysvetlili.
V roku 1922 mlyn vyhorel, no ešte v ten istý rok ho zrekonštruovali a opäť uviedli do prevádzky. Pribudlo k nemu aj železobetónové silo na obilie a výrobky, ktoré sa stalo najvýraznejšou stavbou celého komplexu. Veľkomlyn Arpád najlepšie prosperoval za prvej republiky a mohol si dovoliť rozšírenie prevádzky. K mlynom postavili železničnú trať, trojposchodová lúpareň hrachu, prosa a jačmeňa a skladište.
„Po rozšírení výroby zomlel denne 4000 vagónov obilia, zamestnával 65 – 100 robotníkov a bol najmodernejším parným mlynom na Slovensku,“ dodalo Turistické informačné centrum. Istý čas sa tu dokonca vyrábala aj mletá červená paprika.
Mlyn ukončil svoju prevádzku v 90. rokoch 20. storočia a postupne chátral. Nový majiteľ ju dal v roku 2006 zbúrať a o pár rokov neskôr, v roku 2009, vyrástlo na jej mieste nové obchodné centrum, ktoré na pamiatku dostalo názov OC Mlyny.
Na pôvodné potravinárske závody a mlyn si spomínajú aj niektorí pamätníci, ktorí pôvodný komplex budov ešte videli stáť a neraz okolo nich prechádzali do práce. Mnohým obyvateľom mesta tam pracovali aj ich rodinní príslušníci ako otec, dedko či svokor.
„Veľmi rada som okolo prechádzala, či neďaleko čakala na autobus. Vôňa mletej papriky mi bola vždy príjemná,“ napísala na sociálnej sieti Mária. Špecifická vôňa, ktorá sa šírila okolím, zostala v pamäti i ďalších ľudí. „Staré Mlyny mali nezameniteľnú vôňu. Pešia zóna bola plná ľudí,“ potvrdila aj Máriina menovkyňa. „A tá vôňa čerstvo mletej papriky… Kačičky, ktoré sa pásli pod stromami. Ľudia chodili okolo nich a nevadilo to ani ľuďom, ani kačičkám,“ dodala Zuzka.
Zita sa však s ostatnými komentujúcimi podelila aj o jeden nepríjemný zážitok: „V auguste 1978 okolo polnoci som išla z vlaku. Bála som sa, tak som išla stredom cesty; keď som prichádzala k mlynom, cesta sa vlnila – myslela som, že od tepla… Až keď som prišla bližšie, uvidela som obrovské množstvo potkanov! Naspäť som nemala kam ísť, tak som v šoku pomaly pokračovala ďalej. Potkany s pišťaním utekali do dier v ,trávniku’, ktorý lemoval chodník pri mlynoch… Odporné! Som rada, že to tam už nie je.“
Mnohí naopak kritizovali modernú stavbu obchodného centra, ktoré nahradilo pôvodné mlyny. Niektorí z nich dokonca dávajú novým Mlynom za vinu, že „vymrela“ pešia zóna a obchody, ktoré na nej kedysi sídlili. „Čo bolo bolo. Nitra už nikdy nebude ako predtým, tak nežite všetci v spomienkach. Ja viem, že život bol vtedy lepší, ale, bohužiaľ, už je to preč,“ uzavrel debatu Pavol.