Budeme odkázaní na dovoz mäsa? Pri Šali končí druhý najväčší slovenský bitúnok, položili ho ceny aj fatálny požiar


Firma Nourus z Tešedíkova končí so spracovaním mäsa

Foto: Budeme odkázaní na dovoz mäsa? Pri Šali končí druhý najväčší slovenský bitúnok, položili ho ceny aj fatálny požiar
Foto: ilustračné, pixabay.com

Jeden z najväčších slovenských spracovateľov mäsa spadol do veľkých dlhov a plánuje ukončiť výrobu. Firma Nourus – Mäso z Tešedíkova neďaleko Šale má tak veľké finančné problémy, že už rieši súdne oddlženie. Informoval o tom Denník E

Spoločnosti sa pritom ešte donedávna darilo a každoročne končila v plusových číslach. Minulý rok však skončila v strate až 2 milióny eur. Podľa konateľa stojí za problémami viacero príčin, predovšetkým rastúce náklady a postupne sa znižujúca rentabilita podniku v posledných rokoch. Škrtom cez rozpočet bol aj obrovský požiar, ktorý tu vypukol v novembri minulého roka. 

 

Ničivé plamene vtedy zničili strechu a interiéry bitúnku, ale aj veľké množstvo spracovávaného mäsa, ktoré tam v tom čase bolo uskladnené. Škody boli vyčíslené na milióny eur a pre rodinnú firmu predstavovali finálny úder. 

Ako potvrdil pre agro-magazín poľnoinfo konateľ spoločnosti Norbert Tóth, bitúnok už neplánuje výrobu obnoviť. „Po diskusii v rodine sme sa zhodli, že opätovne spustiť prevádzku bitúnku nemá ekonomický zmysel. Neviem, či si zodpovední uvedomujú, že keď nebudú bitúnky, bude na slovenských pultoch chýbať aj čerstvé mäso,“ myslí si Tóth. Firma Nourus pritom za minulý rok porazila vyše122-tisíc zvierat. 


Spoločnosť sa plánuje pre zmenu zamerať na výrobu krmív pre psy a mačky zo surovín od iných dodávateľov. Na tieto účely si už zabezpečili aj potrebné príslušenstvo. „Výroba pre domácich miláčikov je pre nás totiž rentabilnejšia a veríme, že z nej dokážeme splatiť aj svoje aktuálne dlhy zo stratového bitúnku,“ potvrdil Tóth.

Podľa magazínu poľnoinfo sú práve bitúnky na Slovensku v nezávideniahodnej pozícii - nemajú nárok na mnohé dotácie, ktoré poberajú chovatelia zvierat, no nepomáhajú im ani koneční odberatelia - obchodné reťazce. Tie zas dlhodobo tlačia ceny bravčového a hovädzieho nadol. 

Slovenské bitúnky sú odstrihnuté od akejkoľvek pomoci. Nemáme nárok na zelenú naftu či welfare zvierat. Pritom časť našej činnosti je taká, že musíme dodržiavať presne tie isté opatrenia, ako chovatelia, no bez podpôr. Situácia v ostatných rokoch je naozaj vážna a môže sa stať, že aktuálnym nastavením podpôr zostane Slovensko bez relevantného bitúnku,“ myslí si Tomáš Soroka z piateho najväčšieho bitúnku v krajine – Sorbel Stročín v okrese Svidník. 




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj