VIDEO: Krik, pískanie a veľké emócie. Investori v Šuranoch sa pred miestnymi snažili obhájiť kontroverznú baterkáreň


Protestujúci proti baterkárni v Šuranoch na stretnutí vypískali investorov

Foto: VIDEO: Krik, pískanie a veľké emócie. Investori v Šuranoch sa pred miestnymi snažili obhájiť kontroverznú baterkáreň Foto: STVR

Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa zdalo, že zámeru postaviť v Šuranoch gigatováreň na autobatérie nestojí nič v ceste. Viac ako miliardový projekt dostal od štátu podporu vo výške 214 miliónov eur, pričom politici opakovane vychvaľujú prínos továrne pre rozvoj a budúcnosť slovenského priemyslu. Mnohí obyvatelia Šurian však majú na vec celkom iný názor. 


Krik, hádky a obavy o prírodu a zdravie

Kvôli stále silnejúcemu odporu miestnych usporiadalo v stredu 4. septembra vedenie mesta Šurany stretnutie s obyvateľmi, na ktorom malo dôjsť k prediskutovaniu plánovanej výstavby. Zúčastnili sa ho predstavitelia štátnej spoločnosti MH Invest aj investora Gotion InoBat Batteries. Ako píšu Správy RTVS, na stretnutie dorazilo asi 300 protestujúcich. Diskusia sa niesla v drsnej atmosfére. 

Nechceme to, uvedomujeme si riziká, práve preto, že sme už boli na jednom stretnutí s investorom. Nijako nás nepresvedčil, že to nebude nebezpečné, práve naopak. Všetky odpovede, ktoré nám dali, boli také laxné a také banálne, že nám to nestačí,“ uviedla pre RTVS jedna zo zúčastnených. 

Baterkáreň je, myslím si, existenčná pre budúcnosť moderného priemyslu Slovenska. Sme krajina, ktorá vyrába najväčší počet automobilov na počet obyvateľov. Ak nevyrastie na Slovensku veľká baterkáreň, tak je reálne riziko, že automobilky sa stiahnu do krajín, kde táto lokálna výroba bateriek bude,“ povedal na stretnutí generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marián Boček.

Rozhorčení protestujúci rečníkov vypískali. Celá diskusia sa niesla vo veľmi emotívnom duchu. „Pýtate sa, či bolo nutné, aby sa toto stretnutie nieslo v takomto bojovom duchu… Áno, bolo. A to preto, lebo všetky priateľské pokusy o slušnú komunikáciu sme už vyčerpali,“ napísali protestujúci po skončení diskusie. Podľa niektorých však bolo správanie protestujúcich prehnané. „Pískali, bolo to mimoriadne nekulturne a neslušné. Bohužiaľ vďaka týmto kriklunom, ktori zo 70 % ani neboli zo Šurian som sa nedozvedel vôbec nič. Bolo to nedôstojné!“ kritizoval jeden zo zúčastnených obyvateľov. 

Kritici plánovanej výstavby poukázali v posledných mesiacoch na viacero rizík a nezrovnalostí. Boja sa veľkého odberu a kontaminácie pitnej vody, a upozorňujú, že mesto príde postavením fabriky o najkvalitnejšiu a najúrodnejšiu ornú pôdu. Rovnako nepovažujú za dostatočné posúdenie negatívneho vplyvu na životné prostredie.



Niektorí dokonca pochybujú o samotnom prínose investície pre lokalitu. Keďže v dotknutom regióne sú na slovenské pomery už teraz nadpriemerné platy a nízka nezamestnanosť, miestni neveria, že im investícia akokoľvek zvýši životnú úroveň. Naopak očakávajú, že investor bude musieť prilákať pracovné sily z iných regiónov či krajín

Kvôli odporu voči zámeru už vznikla aj iniciatíva Chránime si naše, ktorá deklaruje záujem tlmočiť obavy obyvateľov Šurian a priľahlého Bánova. Vo veci tiež rozbehli petíciu, jej online verzia má takmer 3-tisíc podpisov. Iniciátori na stretnutí tvrdili, že spolu už nazbierali 8-tisíc podpisov.

Obavy z kontaminácie spodnej vody pred časom vyjadrila aj odborníčka na odpadové hospodárstvo Monika Medovičová. Podľa jej zistení sa pri posudzovaní vplyvom na životné prostredie viacerými spôsobmi porušuje a obchádza zákon. Rovnako upozornila na negatívnu skúsenosť s viacerými podobnými továrňami v susednom Maďarsku. Vo viacerých lokalitách tu vysychajú spodné vody a vznikajú polopúšte.

Časť emotívnej diskusie si môžete pozrieť v priloženom videu: 


 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj