V Šahách chcú kvôli financovaniu zlúčiť školy. Petíciu proti spojeniu gymnázií a základných škôl podpísali tisíce ľudí


V Šahách protestujú proti spájaniu základných a stredných škôl

Foto: V Šahách chcú kvôli financovaniu zlúčiť školy. Petíciu proti spojeniu gymnázií a základných škôl podpísali tisíce ľudí Foto: pixabay.com

Mesto Šahy v Levickom okrese plánuje zlúčenie miestnych stredných a základných škôl. Dôvodom je nízky počet žiakov a s tým spojené vysoké výdavky na žiaka. Niektorí rodičia majú obavy najmä zo zamýšľaného spájania gymnázií a základných škôl. Ako informujú Správy RTVS, petíciu proti tomuto zámeru podpísalo už 4-tisíc ľudí.

V Šahách fungujú v súčasnej dobe dve gymnázia, jedno s vyučovacím jazykom slovenským, druhé s maďarským, pričom spolu obe sídlia v jednej budove. Vedenie mesta na čele s primátorom Pálom Zacharom po diskusiach s riaditeľmi jednotlivých inštitúcií navrhli takzvaný vertikálny model spájania. Tým by sa spojila základná škola s maďarským vyučovacím jazykom a maďarské gymnázium do jedného celku a dve slovenské základné školy so slovenským gymnáziom. Žiaci týchto základných škôl by tak sídlili v spoločnej budove s gymnazistami. 

Nitriansky samosprávny kraj však až v auguste tohto roka informoval o pláne zlúčiť obe gymnázia so Strednou odbornou školou techniky a služieb, čím by vznikla spojená stredná škola. S týmto riešením malo problém vedenie mesta, ako aj samotných škôl. Boja sa, že spojením s odbornou školou zanikla prestíž gymnaziálneho vzdelania v Šahách. Primátor argumentuje aj tým, že s počtom žiakov 178 môže stredná odborná škola existovať aj samostatne. 


Proti zámeru zlúčenia základných škôl a gymnázií sú však mnohí rodičia. „Spoločné fungovanie už takmer dospelých študentov s malými šesťročnými deťmi v jednej budove, kde budú zdieľať spoločnú jedáleň, telocvičňu a toalety, je nepredstaviteľné,“ povedala pre RTVS jedna zo znepkojených matiek. Ďalší sa boja poklesu kvality výučby. 


Primátor namieta, že spojené školy existujú na slovenských školách v rôznych podobách už 20 rokov a deťom nehrozí žiadna ujma. „Teraz sa pracuje so siedmimi rôznymi alternatívami, takže akonáhle budú tie jednotlivé alternatívy hotové, vtedy sa môže začať tá debata,“ dodal Zachar. 






Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj