Viac ako 3300 lekárov naprieč celým Slovenskom podalo výpovede, aby demonštrovali svoju nespokojnosť so stavom slovenského zdravotníctva. V pondelok dokonca začali podávať výpovede z nadčasov. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas noci a víkendov tak môže byť ohrozené. Má ísť o stovky lekárov z univerzitných a fakultných nemocníc v Prešove, Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Informovalo o tom Lekárske odborové združenie (LOZ) na sociálnej sieti.
Situácia je vážna aj v okresoch v Nitrianskom kraji. Hovorca Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Nové Zámky nás informoval, že k dnešnému dňu (16. decembru) evidujú 75 podaných výpovedí lekárov z pracovného pomeru a dve výpovede z nadčasov. Pôvodne však bolo výpovedí viac, niekoľko lekárov ich však stiahlo.
„Výpovede nám ubúdajú, od začiatku je to mínus 11 výpovedí lekárov,“ povedal hovorca Ján Baček, no ako dodal, stále im hrozí vyhlásenie mimoriadnej situácie. Parlament totiž schválil zákon, ktorým sa má od nového roka zabezpečiť dostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. V okresoch, v ktorých bude kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti, bude vyhlásená mimoriadna situácia. Rozhodne o tom Vláda SR.
„FNsP Nové Zámky spĺňa podmienky pre vyhlásenie mimoriadnej situácie. Z aktuálne platných výpovedí už teraz vieme povedať, že nemocnica nebude schopná zabezpečiť a garantovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti od 1.1.2025. Aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia pacientov, tak v okresne Nové Zámky bude musieť byť vyhlásená mimoriadna situácia. O tom však rozhodne Vláda SR,“ informoval Baček.
Zriaďovateľovi už vedenie nemocnice doručilo správu a krízový plán, v ktorom opísalo aktuálnu situáciu a zdôvodnilo, prečo bude musieť byť v Nových Zámkoch vyhlásená mimoriadna situácia.
„V prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie bude nemocnica fungovať ako keby v normálnom režime. Všetkým lekárom, ktorí podali výpoveď, neuplynie výpovedná doba. Nemocnica tak bude vedieť garantovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu,“ potvrdil hovorca a dodal, že dúfajú, že situácia sa do konca roka vyrieši a k vyhláseniu mimoriadnej situácie nedôjde.
Hovorca sietí nemocníc Penta Hospitals Tomáš Kráľ uviedol, že v prípade ich zariadení v Nitrianskom kraji neevidujú žiadnu lekársku výpoveď súvisiacu s protestnou akciou LOZ. Ide nielen o nemocnicu v Topoľčanoch, ale celkovo o celé západné Slovensko, teda aj o Galantu, Dunajskú Stredu, Partizánske a Nemocnicu Bory.
Pokojní môžu byť aj pacienti navštevujúci nemocnicu v Leviciach, Zlatých Moravciach či v Komárne, ktoré patria pod Agel.
„V zdravotníckych zariadeniach v sieti AGEL sme zaznamenali počet výpovedí v jednotkách, predstavujúci percentuálne pod 1 % našich zamestnancov, a aj tie sú už postupne sťahované. Výpovede zo služieb neevidujeme. Preto môžeme pacientov ubezpečiť, že zdravotná starostlivosť v našich zariadeniach je naďalej poskytovaná v štandardnom režime,“ uviedla zástupkyňa hovorcu Jarmila Ševčíková.
Aktuálny stav výpovedí vo Fakultnej nemocnici Nitra zatiaľ nie je známy. Koncom októbra však podalo výpoveď 123 lekárov z celkového počtu 315. LOZ najnovšie informoval, že výpovede z nočných a víkendových služieb podalo 80 lekárov.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško zvolal na pondelok mimoriadne rokovanie tripartity k požiadavkám lekárskych odborov. Lekári však odmietajú prísť na rokovanie, ktorého súčasťou budú aj zástupcovia Penty a Agelu. Ministra vyzvali, aby zorganizoval rokovanie v užšom formáte, aby sa vytvorili čo najlepšie podmienky na dohodu.
„Dohoda sa dá dosiahnuť len za rokovacím stolom a nie mediálnymi hrami. Vyzvali sme slušne ministra na rokovanie medzi LOZ a MZ SR. Na takomto formáte trváme, lebo inak pôjde len o ďalšie neproduktívne sedenie a odsúvanie dohody na neurčito, čím strácame drahocenný čas. Našou prioritou je hľadanie reálnych riešení a uvedomujeme si potrebu kompromisov. Navrhli sme ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi užší formát rokovania a on zvoláva tripartitu, kde budú aj zástupcovia Agelu a Penty,“ napísal predseda odborov Peter Visolajský a Šaškovi odkázal, aby si uvedomil vážnosť situácie v zdravotníctve.
Minister Šaško vo svojom stanovisku zareagoval takto: „Včera predseda LOZ verejne v televízii vyzval ministra zdravotníctva na rokovanie. Minister túto výzvu okamžite prijal a zvolal ihneď na dnes rokovanie odvetvovej tripartity, ktoré predstavuje platformu na riešenie problémov v zdravotníctve za účasti zástupcov štátnych aj neštátnych nemocníc, ambulantného sektora a okrem LOZ aj najväčšieho odborového zväzu zamestnancov v zdravotníctve. Napriek tomu LOZ oznámili, že chcú rokovanie v užšom formáte.“ Ako dodal, postoju lekárskych odborov nerozumie.