Prieskum zdravotnej poisťovne Dôvera v spolupráci s ESET-om a spoločnosťou Lekár, a.s., odhalil desivé zistenia: Citlivé údaje o zdravotnom stave pacientov nie sú dostatočne chránené a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti podceňujú kybernetickú bezpečnosť.
Viac ako polovica zdravotníckych zariadení (58 %) nedokáže rozpoznať hackerský útok. Citlivé údaje pacientov, ktoré patria medzi najžiadanejšie na čiernom trhu, tak môžu byť ľahko zneužité. Podľa odborníkov môže takýto únik viesť k vydieraniu, strate dát, ale aj k ohrozeniu zdravia pacientov. Predstavte si, že by vám vydali nesprávne lieky kvôli pozmeneným záznamom.
„Kyberútoky na zdravotnícke zariadenia rastú alarmujúcim tempom. Ransomvér, ktorý šifruje dáta a žiada výkupné, patrí k najväčším hrozbám,“ varuje Ondrej Krajč zo spoločnosti ESET.
Ďalším rizikom je používanie súkromných e-mailov na pracovné účely. Až 63 % poskytovateľov zdravotnej starostlivosti si týmto otvára dvere pre phishingové útoky. Navyše, takmer 29 % respondentov zdieľa heslá k pracovným účtom s kolegami.
Alarmujúce je aj to, že 15 % poskytovateľov nevykonáva pravidelné zálohovanie dát a len 34 % ambulancií vie obnoviť systémy po ransomvérovom útoku.
Prieskum ukázal, že až 78 % zdravotníkov sa so vzdelávaním v oblasti IT bezpečnosti stretáva iba na povinných seminároch. „Nevedomosť v tejto oblasti môže mať fatálne následky pre pacientov aj prevádzku ambulancií,“ varuje Roman Varga z Dôvery.
Zlepšenie môže priniesť investícia do špecialistov na kyberbezpečnosť, moderné zabezpečenie a vzdelávanie zdravotníkov. Bez týchto krokov zostávajú citlivé údaje naďalej ľahkou korisťou hackerov.