V Šuranoch má vyrásť nielen baterkáreň, ale i závod na recykláciu batérií. Ročne chcú spracovať 20-tisíc ton


V Šuranoch chcú okrem baterkárne stavať aj závod na recykláciu batérií

Foto: V Šuranoch má vyrásť nielen baterkáreň, ale i závod na recykláciu batérií. Ročne chcú spracovať 20-tisíc ton
Foto: pixabay.com (ilustračné)

V blízkosti kontroverznej baterkárne v Šuranoch má stáť aj veľký závod na recykláciu batérií. Vybudovať ho chcú v priemyselnej zóne neďaleko železničnej stanice a investičné náklady odhadujú na 30 miliónov eur. Projekt už bol predložený na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a rozhodnú o ňom príslušné povoľovacie úrady. Informoval o tom Denník E. 

Recyklačný závod batérií chce postaviť spoločnosť ShredCo. Podľa informácií denníka za ňou stojí investičná skupina IPM, ktorá bude prostredníctvom svojej firmy Inobat aj minoritným spoluvlastníkom samotnej baterkárne v Šuranoch.

V predloženom zámere stojí, že v prevádzke sa budú drviť a separovať vybité batérie typu lítium-iónových (LI-ION) akumulátorov. Tie sa nachádzajú v elektromobiloch, ale aj v notebookoch a mobilných telefónov, či v inej elektronike.

Novovybudovaná hala má mať rozlohu zhruba 5 100 metrov štvorcových a ročne tu chcú spracovať 20-tisíc ton batérií, z ktorých získajú suroviny ako lítium, meď, hliník, kobalt či nikel. Vytvoriť kvôli tomu plánujú 90 pracovných pozícií –  25 ľudí bude v administratíve a 65 vo výrobe. Ak dostanú všetky potrebné povolenia, prevádzku by chceli spustiť už v prvom štvrťroku 2026. 

Zdroj: enviroportal.sk


Nechcená gigatováreň hneď za mestom

Baterkáreň má v poliach za mestom postaviť čínska firma Gotion, ktorá získala podporu slovenskej vlády. Podľa premiéra Roberta Fica pritom pôjde o druhú najvyššiu investíciu v histórii Slovenska vo výške 1,4 miliardy eur. Proti zámeru postaviť v lokalite gigatováreň na autobatérie však boli nielen Šurančania, ale aj obyvatelia okolitých obcí, no neuspeli.


Proti výstavbe urobili protest, spísali petíciu a o svojich námietkach chceli hovoriť i s predsedom vlády. Adresovali mu tiež otvorený list, v ktorom ho žiadali, aby celý projekt zastavil. Ten však ešte vlani v novembri po návšteve Číny oznámil, že prvé výkopové práce by mohli začať už v roku 2025 a výroba by mohla nabehnúť v roku 2026 alebo 2027. 

Obyvatelia majú obavy

Kritici plánovanej výstavby baterkárne v posledných mesiacoch opakovane upozorňovali na viaceré riziká a nezrovnalosti. Obávajú sa nadmerného odberu pitnej vody a jej kontaminácie, a zároveň varujú, že postavením fabriky mesto príde o najkvalitnejšiu a najúrodnejšiu pôdu. Niektorí dokonca pochybujú o samotnom prínose investície pre lokalitu.

Obavy z kontaminácie spodnej vody vyjadrila aj odborníčka na odpadové hospodárstvo Monika Medovičová. Upozornila tiež na negatívnu skúsenosť s viacerými podobnými továrňami v susednom Maďarsku. Vo viacerých lokalitách tu vysychajú spodné vody a vznikajú polopúšte. Viac sa dočítate nižšie:

 



Najnovšie v Nitrianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia