Chodníky s bezbariérovým prístupom? Pre vozičkárov v Nitre stále nedosiahnuteľný luxus


Na chodníkoch v Nitre chýba bezbariérový prístup

Foto: Chodníky s bezbariérovým prístupom? Pre vozičkárov v Nitre stále nedosiahnuteľný luxus
Foto: vľavo: FB/Klokočina (Lena J.), vpravo: ilustračné (unsplash.com)

Mestá naprieč Slovenskom už dlhšiu dobu nasledujú trend odstraňovania bariér z verejných priestranstiev, ktoré strpčujú život vozičkárom či ľuďom s rôznymi pohybovými hendikepmi, ale v neposlednom rade aj rodičom s kočíkmi. Obyvatelia odkázaní na zjednodušený prístup však naďalej denne narážajú na množstvo prekážok, ako sú vysoké obrubníky, nerovný terén či schody na nečakaných miestach. Domôcť sa nápravy je pre bežného občana mimoriadne komplikované. 

Chodníky s bezbariérovým prístupom len na papieri?

Na vlastnej koži sa o tom v posledných týždňoch presvedčila obyvateľka nitrianskej Klokočiny, ktorej matka je kvôli zlomenej nohe už niekoľko týždňov pripútaná na invalidný vozík. Na vysokých a často polorozpadnutých obrubníkoch s ním však nedokáže sama manipulovať, a pri asistovaní matke na vozíku jej tak musí pomáhať aj manžel. Vzhľadom na situáciu sa pýta, kde je možné takéto problémy nahlásiť a prípadne požiadať o vyriešenie zjednodušeného prístupu. 


Vedenie mesta Nitra už roky deklaruje záujem o odstraňovanie bariér z verejných budov aj priestranstiev. Za týmto účelom bola v roku 2020 prestavaná Poliklinika Párovce, ako aj ďalšie inštitúcie, v meste premáva bezbariérová MHD a nové stavebné projekty cyklotrás aj nových chodníkov sú realizované s ohľadom na potreby ľudí so zníženou mobilitou. Starších komunikácií sa však tieto opatrenia netýkajú – napríklad v spomínanom prípade obyvateľky so zlomenou nohou nie je na chodníkoch v okolí jej paneláku jediný znížený vstup. 

Vozičkár naráža na bariéry všade, kde sa pohne

O niečo jednoduchšie je pre obyvateľov riešenie bezbariérového prístupu v samotných bytových jednotkách. So žiadosťou sa môžu jednoducho obrátiť na správcu budovy. Jednotlivé prípady však dokazujú, že ani tu nie je úspech vždy zaručený – proti odstraňovaniu bariér často protestujú samotní obyvatelia, ktorých nezaujímajú potreby ich zdravotne postihnutých susedov, prípadne sa neriešiteľnou prekážkou stanú rôzne technické problémy a špecifiká jednotlivých budov. 


Taký je aj prípad obyvateľky Nitry, ktorá sa kvôli vážnemu úrazu v podstate nedostala z bytu 4 mesiace. Ak sa už s ťažkosťami a krvopotnou asistenciou manžela napchala s vozíkom do malého výťahu, jej púť skončila pred domom – nerovný povrch, tráva vyrastajúca z asfaltu, náhodne umiestnené schody a mnohé ďalšie komplikácie jej jednoducho nedovolili pokračovať. „Ak som v tom období naozaj potrebovala niekam ísť, museli mi asistovať dvaja chlapi,“ skonštatovala obyvateľka. 


Do online diskusie sa zapojil aj mestský poslanec Pavol Obertáš, ktorý potvrdil, že nové chodníky v meste sú automaticky budované ako bezbariérové. V prípade potreby úpravy tých starých je potrebné doručiť žiadosť na mestský úrad. „Ak by to aj realizovali, tak skôr ako na jar to nebude,“ upozornil Obertáš.

S otázkami na správny postup pri odstraňovaní bariér z verejných priestranstiev sme sa obrátili aj na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Prípadnú odpoveď dodatočne doplníme. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj