Invazívny a nepôvodný druh sršeň ázijský v priebehu minulého roka podľa očakávaní odborníkov dorazil na Slovensko. Ako prvú destináciu si vybral práve Nitriansky kraj. Po dlhom pátraní boli na jeseň objavené dve hniezda – jedno v Palárikove a ďalšie v asi 20 kilometrov vzdialenom Dolnom Ohaji.
Obe hniezda boli síce zlikvidované, prezimovanie jednotlivých kráľovien však nie je vylúčené. Ako informovali Správy STVR, odborníci podrobili odchytených jedincov analýze DNA, z ktorej vyplývajú znepokojivé skutočnosti.
„Vzorky z Dolného Ohaja nám nezapadajú do genetickej štruktúry v rámci Palárikova a je to predpoklad, že buď je to nové šírenie, povedzme nejaký diaľkový prenos, alebo potenciálne sa tu vyskytovalo iné hniezdo,“ povedal pre STVR regionálny koordinátor pre monitoring a odborný pracovník SAV Dušan Senko.
V regióne sa preto pripravujú na jarný monitoring, do ktorého chcú zapojiť ochranárov, hasičov, včelárov, záhradkárov, poľovníkov i školy. Katarína Senková Baldaufová, pedagogička a pracovníčka SAV, uviedla, že ohľadom potenciálne nebezpečného druhu edukujú žiakov v ZŠ v Palárikovo. Týmto spôsoboch chcú informácie dostať aj do domácností k ostatným obyvateľom.
Prioritou jarného monitoringu bude odhalenie čo najväčšieho počtu primárnych hniezd, a to najneskôr do konca mája, kedy sa začnú exponenciálne množiť. „Budeme informovať včelárov, čo majú hľadať a čo majú pozorovať teraz na jar,“ vysvetlil predseda Slovenského zväzu včelárov Šurany Karol Kliment.
Sršeň ázijský sa od ostatných európskych druhov líši sfarbením aj veľkosťou. Je o niečo menší, nohy má výrazne žlté a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne. Na brušku má široký oranžový pás.
Zaujímavosťou je aj to, že stavia dve hniezda – jedno jarné menšie si stavia prezimovaná kráľovná a keď vychová dostatok robotníc, tak si postavia druhé, ktoré sa rýchlo rozrastá a je oveľa väčšie. Poznávacím znamením je vchod z boku, keďže náš sršeň má vchod do hniezda zdola.
Ak uvidíte sršňa ázijského, nahláste to cez aplikáciu Zastav sršňa, prípade prostredníctvom webu Štátnej ochrany prírody.