Čo by ste mali od apríla vedieť o parkovaní v Nitre? Odpovede na najčastejšie otázky – zóny, karty aj ceny


Rozumiete systému parkovania v Nitre? Máme odpovede na najčastejšie otázky

Foto: Čo by ste mali od apríla vedieť o parkovaní v Nitre? Odpovede na najčastejšie otázky – zóny, karty aj ceny
Foto: Mesto Nitra/pixabay.com

Najväčšia zmena v parkovaní prichádza. Už od utorka 1. apríla začne v Nitre platiť nový systém rezidentského parkovania, ktorý sa zatiaľ dotkne len Starého mesta a dvoch ulíc na sídlisku Chrenová. Zmenia sa časy a ceny dočasného parkovania, ako aj spôsoby zakúpenia lístka. Ako už avizovala radnica, obyvatelia s trvalým či prechodným pobytom si môžu zakúpiť parkovacie karty pre svoje autá či pre návštevy.

Mnohí však stále nevedia, aké konkrétne zmeny od apríla nastanú, pre koho platia a ktorých ulíc sa dotkne spoplatnenie. Prinášame vám preto odpovede na tie najčastejšie otázky: 

Ktoré ulice Nitry sú spoplatnené?

Staré mesto sa rozdelí na tri zóny – SM-A, SM-B a SM-C. Na Chrenovej budú spoplatnené len tri lokality (CH-A), kde sa za parkovanie platilo aj doteraz. Ide o ulice Nábrežie mládeže a Boženy Slančíkovej, ako aj o parkovisko pri Chrenovskom moste.  Prehľad spoplatnených ulíc nájdete v galérii nižšie: 


Koľko bude stáť parkovné?

V zóne SM-A zaplatíte 1 euro za prvú hodinu a 2 eurá za každú ďalšiu začatú hodinu. V zónach SM-B, SM-C a CH-A je parkovné jednotné, zaplatíte 1 euro za hodinu, rovnako tak za každú ďalšiu začatú hodinu. 

Ako si môžem zakúpiť parkovací lístok?

Parkovací lístok si môžete zakúpiť tromi rôznymi spôsobmi. Prvou možnosťou sú parkovacie automaty, do ktorého budete musieť po novom zadať konkrétne evidenčné číslo vozidla. Novinkou je aj možnosť zaplatiť iba za polhodinu parkovania. Platiť sa dá platobnou kartou alebo hotovosťou, no pozor – automat peniaze nevydáva. 

Ďalšou možnosťou, ako si zakúpiť parkovací lístok, je platba cez SMS. Stačí poslať esemesku v tvare: „ZÓNA EČV doba parkovania“ na staré známe číslo: 2200. 

Treťou možnosťou, ktorá pribudla, je platba prostredníctvom webovej aplikácie datamesta.nitra.sk. Aplikáciu si môžete uložiť na plochu, aby ste sa k nej dostali jednoduchšie a rýchlejšie. 

Čo ak vhodím do parkovacieho automatu vyššiu sumu?

Ak zaplatíte viac, automaticky vám bude pridelených viac hodín.

Bývam v regulovanej zóne, čo to bude pre mňa znamenať?

Parkovanie by pre vás malo byť jednoduchšie a dostupnejšie. Aby ste mohli využívať výhody rezidentského parkovania, musíte sa zaregistrovať – buď online na datamesta.nitra.sk, alebo osobne na Mestskom úrade v Nitre. Následne si môžete zakúpiť rezidentskú (ak tu máte trvalý pobyt) alebo abonentskú parkovaciu kartu (ak tu máte prechodný pobyt) pre svoje vozidlo. S týmito kartami budete môcť parkovať kdekoľvek v rámci svojej zóny.

Ktorú parkovaciu kartu potrebujem?

Pre obyvateľov mesta s trvalým pobytom v regulovaných zónach je určená rezidentská karta (PK-R), ktorá je obmedzená na 2 karty na byt. To znamená, že ak máte v danej zóne trvalý pobyt a máte dve autá, máte nárok na dve parkovacie karty. Prvá je v cene 12 eur/rok a druhá za 120 eur/rok. Držitelia budú môcť od 1. apríla parkovať kdekoľvek v ich zóne, nie iba na dvoch uliciach, ako to bolo doteraz.

Ak vlastníte alebo prenajímate nehnuteľnosť v spoplatnenej oblasti, pričom tu nemáte trvalý pobyt, vzniká vám nárok na jednu abonentskú parkovaciu kartu (PK-A)Jej cena na rok je 365 eur. Aj abonentská karta platí rok a prideľuje sa ku konkrétnemu EČV, rovnako môžu držitelia parkovať kdekoľvek vo svojej zóne. 

Na parkovanie pre návštevy je určená návštevnícka karta (PK-N), ktorá sa aktivuje cez webovú aplikáciu. O túto kartu môžu požiadať rezidenti aj abonenti vrátane ľudí, ktorí nevlastnia auto, ale chcú zabezpečiť pohodlné parkovanie pre návštevy. Držiteľ tejto návštevníckej parkovacej karty má pridelený ročný kredit z ktorého postupne čerpá vo webovej aplikácii. V tej je zároveň potrebné vždy po zaparkovaní bezodkladne zaregistrovať EČV auta. Cena na jeden rok je 12 eur.  

Počet parkovacích hodín na byt:

  • 150 hodín na byt, ak je na byt vydaná rezidentská alebo abonentská karta,
  • 250 hodín na byt, ak pre daný byt nie je vydaná žiadna parkovacia karta,
  • 500 hodín na byt, ak je držiteľom návštevníckej parkovacej karty osoba ŤZP odkázaná na pomoc alebo maloleté dieťa v starostlivosti držiteľa návštevníckej parkovacej karty.

Predplatená parkovacia karta (PK-625) slúži pre kohokoľvek bez ohľadu na bydlisko či miesto pobytu. Je viazaná na konkrétne EČV a zónu. Obsahuje kredit 625 hodín na polroka, počas ktorého môžete zaparkovať na vybraných spoplatnených miestach v danej zóne. Auto je vždy po zaparkovaní potrebné zaregistrovať cez webovú aplikáciu. Cena tejto karty je 375 eur.


Čo ak v jednom byte býva viac obyvateľov s trvalým pobytom v ňom, ktorí majú aj svoje automobily?

  Na jednu bytovú jednotku je možné maximálne 2 rezidentské karty   alebo maximálne 1 abonentskú kartu. 

Mám motorku, musím platiť parkovné?

Motocykle a jednostopové vozidlá sú od poplatku oslobodené.

Bývam v neregulovanej zóne, čo to znamená pre mňa?

Pre vás sa parkovanie pri vašom bydlisku nemení. Ak však budete chcieť zaparkovať v regulovanej zóne (napríklad v centre mesta), bude potrebné zaplatiť parkovné podľa aktuálne platných sadzieb. Poplatky sa líšia podľa lokality a mení sa aj čas spoplatnenia. Platiť môžete kartou, SMS správou, cez webovú aplikáciu alebo hotovosťou v parkovacom automate.  

Kde v meste môžem parkovať zadarmo?

Zadarmo môžete parkovať iba na týchto záchytných parkoviskách. Nájdete ich tu:

  • Zimný štadión
  • Dražovská cesta (pri UKF)
  • Kruhový objazd pod Zoborom
  • Nábrežie mládeže
  • Atletický štadión
  • Trieda Andreja Hlinku
  • Akademická ulica
  • Kruhový objazd Štúrova
  • Autobusová stanica
  • Železničná stanica
  • Mestská športová hala
  • Priemyselná ulica
  • Cintorín sv. Cyrila a Metoda na Cabajskej ceste

Čo robiť, ak mám parkovaciu kartu z pôvodného systému regulácie a jej platnosť je do novembra 2025?

Ak máte kartu z pôvodného systému, nemusíte robiť nič a ani si nemusíte platiť novú. Karta ostane v platnosti a do nového systému budete zaradený automaticky. Najbližšie zaplatíte až po skončení platnosti existujúcej parkovacej karty.  

Je potrebné parkovacie karty po nejakom čase obnovovať? 

Parkovacia karta sa vždy prideľuje ku konkrétnemu EČV a platí jeden rok. O predĺženie platnosti môžete požiadať najskôr 30 dní pred vypršaním platnosti a najneskôr 15 dní po skončení platnosti. Je potrebné, aby mali záujemci uhradené všetky pohľadávky voči mestu.  

Ako rezidentské parkovanie ovplyvní ŤZP ľudí?

Ak ste držiteľom karty ŤZP, v zóne SM-A budete môcť parkovať zadarmo 3 hodiny. Zároveň budete mať možnosť požiadať si o návštevnícku kartu s vyšším kreditom – až 500 hodín ročne. 

Prehľad ďalších dôležitých informácií a odpovedí nájdete aj na špeciálnom webe mesta. S otázkami sa môžete obrátiť aj na tri na tieto účel zriadené telefónne čísla: 0911 810 296, 0910 549 418, 0948 410 797 alebo prostredníctvom e-mailovej adresy parkovanie@nitra.sk. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Nitrianskom kraji