Nový systém rezidentského parkovania v Nitre je už niekoľko týždňov spustený, no stále vyvoláva otázky. Odpovede na tie najčastejšie ohľadom zón, parkovacích kariet či cien sme vám priniesli aj my v staršom článku. Romana a ďalších Nitranov, ktorých sa táto zmena dotkla, však zaujímalo, podľa čoho boli nastavené časy spoplatnenia. Ide totiž o jednu z noviniek, ktorej stále nerozumujú.
„Môže mi, prosím vás, niekto znalý, logicky uvažujúci a kompetentný povedať, prečo sa neplatí od 18. do 22. hodiny, a prečo sa platí od 22:00? Kto po 22:00 bude platiť parkovné?“ opýtal sa v diskusii na sociálnej sieti.
Od apríla je parkovanie v zónach SM-A, SM-B a SM-C spoplatnené nasledovne: počas pracovného týždňa od 00:00 do 18:00 hod. a potom od 22:00 do 00:00 hod. V sobotu sa za parkovanie platí od 00:00 do 12:00 hod. a v nedeľu a počas sviatkov od 22:00 do 00:00 hod.
Ľudia však nerozumejú najmä tomu, prečo je medzi 18:00 a 22:00 hod. štvorhodinové „okno“, ale od 22:00 hod. a v noci treba opäť platiť. „Nevadí, že rezident príde z práce domov a nemá kde zaparkovať, lebo CVČ, plaváreň, športovisko, Mlyny. Ale dôležité je platiť v noci. A to nehovorím o obmedzovaní návštev. Toto nebolo pre občanov rezidentov robené,“ hnevá sa Roman, a jeho názor zdieľajú aj ďalší. Odpovede sa však nedočkal, preto sme oslovili mesto.
„Tieto časy sme zvolili s ohľadom na služby, ktoré ľudia využívajú. Medzi 18. a 22. h. veľa ľudí parkuje v meste kvôli nákupom po práci, kvôli zábave a spoločenskému vyžitiu, kvôli účasti na športových tréningoch. Rovnako je to aj časový interval využívaný často na návštevy. Aj preto sme zvolili toto rozpätie ako bezplatné. Zároveň, keďže je už po pracovnej dobe, nie je taký nápor na parkoviská,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Ako vysvetlil, druhou možnosťou bolo zaviesť 24-hodinové spoplatnenie, ako to majú aj v iných slovenských mestách. Mesto však chcelo vyjsť ľuďom v ústrety, aby nemuseli v tomto čase platiť za parkovacie lístky a míňať si kredity na návštevnícke hodiny.
Zdôraznil tiež, že nočné parkovanie – po začiatku nočného pokoja – bolo zregulované na základe požiadaviek rezidentov, ktorí často nemali vo večerných a nočných hodinách kde zaparkovať, pretože v panelákoch mohlo bývať viacero nájomníkov s väčším počtom áut. Abonenti však teraz môžu dostať len jednu parkovaciu kartu (PK-A) na jedno auto. Cena je 365 eur, čo je výrazne viac, než platia za dve parkovacie karty (PK-R) rezidenti.
Podľa hovorcu bol tento systém robený práve s ohľadom na spokojnosť rezidentov. „Vzhľadom na podmienky VZN títo nájomníci po novom nedostávajú parkovacie karty na všetky vozidlá, a teda uvoľnili miesta pri bytových domoch pre autá rezidentov s trvalým pobytom. Pre každé mesto sú jeho obyvatelia prioritou, aj my sme preto celý systém rezidentského parkovania nastavili tak, aby v prvom rade uprednostňoval našich občanov,“ doplnil Holúbek.