Pri Šuranoch vyrúbali biokoridor, dôležitá zelená plocha zmizla kvôli výstavbe baterkárne


Obyvatelia sú zhrození, pri Šuranoch vyrúbali biokoridor kvôli baterkárni

Foto: Pri Šuranoch vyrúbali biokoridor, dôležitá zelená plocha zmizla kvôli výstavbe baterkárne
Foto: Facebook/To sme my

Na okraji Šurian to ešte donedávna vyzeralo ako pokojný kúsok prírody. Husté kroviská, vysoké agáty a tiché lesné zákutia boli útočiskom pre srny, zajace či bažanty. V kríkoch, kam si chodili miestni na šípky, sa dalo načerpať pokoj - teraz je z tohto priestoru len vyčistená plocha. Dôvod? Plánovaná výstavba takzvanej baterkárne, teda veľkokapacitného úložiska elektrickej energie.

Toto ma veľmi zamrzelo. V tých kríkoch a stromoch prebývalo veľa zvierat – bažanty, zajace, srnky… tieto všetky sme tam za tie roky, čo chodíme na šípky a agát, vídavali. Už ich neuvidíme,“ komentuje na sociálnej sieti Dominika, ktorá v lokalite trávila veľa voľného času.

Podľa odborníkov a environmentálnych aktivistov však nejde len o pár stromov. Išlo o funkčný biokoridor, súčasť Územného systému ekologickej stability. Takýto systém je ako zelená kostra krajiny - prepája cenné prírodné územia a vytvára podmienky pre pohyb zvierat, výmenu živín, zadržiavanie vody či zmiernenie vetra a prehrievania pôdy.

Zdroj: Facebook/To sme my

Čo je to ÚSES a prečo je jeho strata problém?

ÚSES, teda Územný systém ekologickej stability, je zákonom uznaný ekologický nástroj. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby príroda dokázala aj naďalej plniť svoje funkcie - čistiť vzduch, filtrovať vodu, zmierňovať teplotné extrémy a zachovávať biodiverzitu.

Základnými prvkami ÚSES sú

  • biocentrá, teda tie najcennejšie prírodné územia, napríklad lesy alebo mokrade,
  • biokoridory, zelené pásy medzi nimi, ktoré zabezpečujú migráciu živočíchov, výmenu živín či prúdenie vzduchu

Ak sa tieto prvky narušia, napríklad výrubom či výstavbou, celá sieť stráca funkčnosť. „Zničenie jedného biokoridoru nie je len detail. Je to trhlina v systéme. A keď takých trhlín pribúda, krajina prestáva fungovať - a my s ňou,“ varujú odborníci z iniciatívy za ochranu zelene.

Mesto, ktoré rastie, alebo príroda, ktorá ustupuje?

Však keď sú takí rozbehnutí, nech prídu vypíliť aj ten otrasný strom na SNP smerom na Mostnú. Samé suché konáre, otázka času, kedy sa to odlomí a spadne na hlavnú cestu. Veď to vyzerá otrasne. Suché, nalámané konáre nikto nepozbiera,“ dodáva Mária, ktorá poukazuje na problém neudržiavanej zelene inde v meste.

Iní volajú po občianskej angažovanosti. „Aká deštruktívna sila driemala a teraz sa vyplavuje z útrob dnešných mocipánov, ktorí si prisvojili rozhodovacie právo nad zemou, vodou, vzduchom?! Toto nás nesmie nechať ľahostajnými“ vyzýva Robert, ktorý v súvislosti s blížiacim sa Dňom Zeme navrhuje protest alebo verejné stretnutie.

Otázka teda nestojí len: „stromy alebo priemysel?Odborníci dlhodobo apelujú, že rozvoj a ochrana prírody nemusia byť v protiklade, ak sa s priestorom narába citlivo a s rešpektom k jeho ekologickej funkcii.



Najnovšie v Nitrianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia