Ochranári odstránili z kanála pri Kolárove 3-tisíc invazívnych rakov, predstavujú veľkú hrozbu


Zaujímavosti Kolárovo

Foto: Ochranári odstránili z kanála pri Kolárove 3-tisíc invazívnych rakov, predstavujú veľkú hrozbu Foto: ŠOP SR: Kristína Bocková a Juraj Lengyel

Neďaleko mesta Kolárovo v komárňanskom okrese bol zaznamenaný výskyt nepôvodného raka červeného. Druh známy aj ako Procambarus clarkii je v našich podmienkach považovaný za invazívneho, navyše je prenášačom račieho moru. Ochranári preto koncom novembra spustili proces jeho odstránenia. 

Jedince druhu raka červeného sa objavili v lokalite Lohót na umelo vytvorenom kanály vedľa cestnej komunikácie, nachádzali sa do vzdialenosti 400 metrov od tunajšieho termálneho vrtu. Štátnu ochranu prírody na problém upozornilo Slovenské národne múzeum. Objavilo ich, keď monitorovalo okolité termálne vrty. 

Račí mor, ktorý tento druh prenáša, je pre naše pôvodné druhy extrémne nebezpečný, keďže proti nemu nie sú imúnne. Invazívne jedince tak predstavujú riziko rozšírenia patogénov a úhynu celých populácií. „Štátni ochranári preto v súlade so zákonom o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov spustili na lokalite proces rýchlej eradikácie,“ informoval web Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.



Podľa zoologičky Barbory Kaľavskej ide o vôbec druhý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska, predtým sa raky odstraňovali z lokality vo Veľkej Fatre. „Vzhľadom na veľmi podobné podmienky výskytu vo vodnom kanáli termálneho prameňa, sme zvolili obdobný postup. Vodu z kanála sme odčerpali a raky sme na približne 400-metrovom úseku manuálne vyzbierali,“ priblížila zoologička. 

Ochránari nakoniec z kanála odstránili takmer 3-tisíc jedincov, pričom najväčší z nich meral 10 centimetrov. Nepodarilo sa mi však vyzbierať všetky. V kanáli preto umiestnili odchytové koše a oblasť budú do budúcna monitorovať. Nepôvodné raky sa využijú ako krmivo, povoľuje to totiž zákon. V tomto prípade si na nich pochutia hendikepované živočíchy. 

Rak červený sa prirodzene vyskytuje v oblastiach v Mexiku a USA a dokáže sa veľmi rýchlo rozmnožovať. Vzhľadom na izolovanosť lokality pri Kolárove sa ochranári domnievajú, že do voľnej prírody ich museli vypustiť chovatelia. Apelujú preto na verejnosť, aby podobnými činmi neohrozovali naše biotopy. „Akékoľvek šírenie nepôvodných inváznych druhov je zakázané a za porušenie tohto zákazu hrozia sankcie,“ potvrdila zoologička Andrea Lešová. 




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj